środa, 26 sierpnia 2015

Szyjemy organizer do samochodu Cz.3 Wykończenie

Przedstawiam Wam trzecią, ostatnią część kursu szycia organizera do samochodu.

Linki do poprzednich części:

Zanim przejdziemy do wykończenia, pozostały nam do wykonania zaczepy, na których planujemy wieszać na przykład zabawki.
Do ich wykonania potrzebujemy dwa kawałki tkaniny o wymiarach 4x10cm bądź tasiemkę o długości 20cm. W przypadku tasiemki możemy pominąć rady poniżej i przejść od razu do kroku z mocowaniem tasiemki do bazy. 

Materiał składamy na pół wzdłuż dłuższego boku, prawą stroną do środka i stębnujemy blisko krawędzi.Teraz musimy wywinąć kawałki na prawą stronę. O ile nie posiadamy specjalnego urządzenia do wywijania, możemy zrobić to moim sposobem.
Bierzemy długopis, rozkręcamy go i w środek wpychamy zrolowaną tkaninę.Końcówkę staramy się wywinąć na obudowę długopisu.


Jak nam się to uda, naciągamy wywinięty fragment ku dołowi. Troczek powinien zacząć się ładnie wywijać :)


Powtarzamy kroki z drugim kawałkiem. Zaczepy prasujemy, składamy na pół i przykładamy prostopadle do krawędzi bazy w miejscu, w których chcemy je przyszyć.  Stębnujemy w odległości ok 0,5cm od brzegu bazy. Aby wzmocnić szew, można kilkukrotnie przeszyć w przód i w tył.

Przechodzimy do następnego kroku: wszycia gumki utrzymującej organizer do pleców fotela.
Odmierzamy 50cm gumki. Zaznaczamy po dwóch stronach bazy, na lewej stronie miejsca przyszycia gumy. U mnie są one w odległości 12cm od dolnej krawędzi bazy.Przyszywamy gumę po obu stronach (proponuję wzmocnić szew).
Przechodzimy teraz do wykonania lamówki. Teoretycznie powinno się je wykonywać z tkaniny ciętej ze skosu, jednak w tym przypadku uważam, że można zrobić ją z normalnie uciętego kawałka. Potrzebujemy materiał o wymiarach 8x240cm. Ponieważ rzadko która tkanina ma 240cm szerokości, proponuję wyciąć dwa kawałki o długości 125cm i je zszyć. Ja zszywam po skosie, żeby po złożeniu lamówka nie była zbyt gruba w miejscu łączenia:
Wpierw przykładamy końce pasków prawą stroną do lewej. Ucinamy po skosie.


Przykładamy prawe strony do siebie, stębnujemy i rozprasowujemy szew.Tkaninę składamy na pół wzdłuż i prasujemy. 


Rozkładamy i składamy o tak:


Prasujemy, składamy znów na pół i znów prasujemy.Lamówkę przykładamy teraz w taki sposób, jak pokazałam na zdjęciu poniżej. Proponuję jednak przyłożyć ją do tylnej strony organizera! Później zobaczycie dlaczego :)


Przyszywamy lecąc ściegiem po linii wyznaczonej przez zaprasowanie (lepiej zrobić to dokładniej niż ja ;) ). Końce u góry zostawiamy nie zszyte. 


Lamówkę wywijamy i przyszywamy już na prawej stronie (na zdjęciu jest na lewej, więc nie sugerujcie się w tej kwestii zdjęciem).


Koniec lamówki składamy prawą stroną do prawej i zszywamy. Obcinamy nadmiar po skosie.


Wywijamy na prawą stronę. 


Zszywamy bok lamówki. Powtarzamy z drugim końcem.

Gratulacje!!! Teraz możemy podziwiać nasz nowy uszytek ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz