poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Szyjemy organizer do samochodu Cz.2 Kieszenie

Witam w drugiej części kursu szycia organizera do samochodu :)Dziś omówię, jak uszyć kieszenie do naszego organizera.

Zaczniemy od przygotowania wykroju. Mój organizer będzie miał sześć kieszeni i dwa zaczepy do powieszenia czegoś. Oczywiście wszelkie modyfikacje są dozwolone :)

Zaczniemy od kieszeni numer 1:
W tym przypadku wykrój to po prostu pożądany przez nas kształt kieszeni. Przy wycinaniu tkaniny dodajemy zapasy na szew jedynie u wlotu (1cm) oraz po prawej stronie (0,5cm):


Górę tkaniny zakładamy na dwa i stębnujemy.


Pozostałe boki obrzucamy. Ja wykorzystałam do tego ścieg zygzakowy, który spokojnie wystarczy w przypadku braku owerloka :)


Szpilkujemy do bazy. Najpierw obrzeża, a następnie zakładamy na raz prawy bok i wtedy szpilkujemy. Przyszywamy ściegiem prostym. W prawym górnym rogu wzmacniamy szew poprzez kilkakrotne przeszycie w przód i w tył na odcinku ok 1,5cm (kieszeń nie powinna się wtedy urywać).


Przechodzimy do kieszeni nr 2.
Tu mamy do czynienia z trzema kieszeniami utworzonymi z jednego kawałka tkaniny. Kieszonki mają pomieścić wiele drobiazgów, więc wloty ściągnięte zostały gumką. Dół również jest marszczony, żeby kieszenie były maksymalnie pojemne.
Ja poszłam na łatwiznę i kieszeń uszyłam z prostokąta. Na zdjęciu poniżej pokazałam relację między tkaniną potrzebną do szycia a docelowym kształtem kieszeni.Wszystkie brzegi materiału obrzucamy zygzakiem. Oba dłuższe boki zakładamy na raz i stębnujemy o odległości ok 7mm od brzegu (ok 2 mm więcej niż wynosi szerokość naszej gumki).
Górny brzeg tkaniny dzielimy na trzy części i długopisem (na lewej stronie) zaznaczamy dane odcinki. Są to miejsca, w których kieszeń przyszyjemy do bazy.


Mierzymy, ile wynosi docelowa szerokość naszych kieszeni i takiej długości obcinamy dwa kawałki gumki.Na końcu krótszego kawałka zapinamy agrafkę i przeciągamy przez górny tunelik.

Z obu stron wystające kawałki gumki stębnujemy kilkukrotnie w przód i w tył.


Czynność powtarzamy z tunelikiem dolnym.
Nasza kieszeń powinna wyglądać teraz tak:


W docelowym miejscu szpilkujemy materiał do bazy i stębnujemy dwa krótsze oraz dolny bok. W miejscach wcześniej zaznaczonych długopisem wyznaczamy linie prostopadłe i również je stębnujemy.Przechodzimy do trzeciej kieszeni.
Tu również u wlotu ma się znajdować gumka, więc narysowany kształt docelowy musimy poszerzyć w lewo o kilka centymetrów (u mnie 7cm). Szpilkujemy wykrój do tkaniny i wycinamy, zostawiając zapasy, jak na zdjęciu.


Całość obrzucamy zygzakiem. Górny brzeg zakładamy na raz i stębnujemy w takiej odległości od brzegu, aby utworzyć tunelik na wciągnięcie gumki. Odcinamy taki kawałek gumki, jaki ma być docelowy wlot kieszeni. Gumkę wciągamy w taki sam sposób, jak poprzednio.
Ustawiamy maszynę na najdłuższy szew prosty i stębnujemy materiał u dołu. Z lewej strony zostawiamy dłuższe kawałki nitki, a z prawej zakańczamy szew.


Prawy bok i łuk szpilkujemy do bazy. Lewy bok zakładamy na raz i szpilkujemy równolegle do kieszeni nr 1. Rozdzielamy pozostawione u dołu nici i poprzez delikatne ciągnięcie marszczymy tkaninę tak, aby dół kieszeni szedł prosto.


Zawiązujemy nitki i odcinamy nadmiar. Kończymy szpilkować.


Przyszywamy do bazy i przechodzimy do ostatniej kieszonki.
Wyznaczamy pożądany kształt i szpilkujemy go do tkaniny. Wycinamy, zostawiając 0,5 cm zapasu na łuku i 1 cm zapasu u góry. Obrzucamy.Górny brzeg zakładamy na dwa i przeszywamy. Łuk zakładamy na raz i również stębnujemy.Mocujemy szpilkami do bazy i przyszywamy.Teraz możemy odetchnąć i przejść do ostatniej części mojego kursu :)

Część 3 Wykończenie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz